Jak vybrat svatebního fotografa?

Jako první se nabízí otázka, proč vůbec mít na svatbě fotografa? Odpověď není jednoduchá, ale je to právě fotograf (spolu s kameramanem), který zaznamenává vaši svatbu a uchovává na ni vzpomínky. I po dvaceti letech se můžete zpětně podívat, jaký jste vlastně měli dort, výzdobu, šaty nebo květiny. To, co ale držíte v ruce, to na co se díváte, co vám tyto vzpomínky uchovalo, jsou právě ony fotografie.

Jaký by fotograf měl být?

Fotograf je vlastně jedinou osobou na svatbě, která je s vámi po celý den. Vidí vás při přípravách, často i v intimnějších momentech, vidí vaše emoce a tráví s vámi nejvíce času. Především proto je velmi důležité, abyste se s ním cítili uvolněně a nenuceně. Mělo by se vám s ním dobře komunikovat a měl by se o vás zajímat.

Jak by měl fotograf fotit?

Nejjednodušší odpovědí je tak, jak se vám líbí. Neexistuje žádné pravidlo, podle kterého jsou fotografie dobré nebo špatné. Dobrý fotograf se bohužel nepozná ani podle kvalitního vybavení. To nejdůležitější je, zda se vám fotografie daného fotografa líbí. A pokud ano, máte to nejtěžší rozhodování za sebou. Při zkoumání fotogalerií jednotlivých fotografů se můžete soustředit i na to, jestli dokážou zachytit ty správné okamžiky, jestli se vám svatebčané na fotkách líbí, nebo jestli ve vás jeho fotografie vyvolávají nějaké emoce.

Kolik by měl svatební fotograf stát?

V nejširším rozmezí se pohybují ceny fotografů v České republice od 8 do 60 tisíc za celý den. Uff. To je dost velké rozmezí. Každá svatba má jiný rozpočet a každý může do fotografa investovat jiný obnos. Zde je tedy důležité si určit, kde v rozpočtu lze ubrat a kde zase přidat.

Je potřeba osobní schůzka?

Jak již bylo řečeno, fotograf je osobou, který s vámi stráví celý den a je důležité, abyste se před ním dokázali uvolnit. Osobní schůzka proto bývá často velmi důležitá. Dalším důvodem, proč se sejít je, také prodiskutování průběhu svatby, vaší představy focení a dalších detailů. V neposlední řadě vám třeba i fotograf může dát skvělé tipy na svatbu, nebo pomoct při vytváření harmonogramu. Pokud se nemůžete z jakýchkoliv důvodů sejít osobně, domluvte si alespoň videohovor přes Skype nebo Facebook.

Na jak dlouho fotografa objednat?

Zde je odpověď vcelku jednoduchá. Fotograf by měl v ideálním případě fotit i přípravy svatby. Je to výhodné pro obě strany. Fotograf se tak seznámí s ostatními svatebčany a udělá si přehled o lokalitě (pokud tak již neučinil dříve). Vy si zvyknete na přítomnost fotoaparátu a focení obřadu je pak mnohem příjemnější. Ze svatby potom chcete určitě mít i portrétní fotografie, které se většinou fotí v odpoledních hodinách. To jestli bude zůstávat fotograf až do pozdních hodin, je už jen na vás.

Proč si vyžádat ukázku celé svatby?

Je vcelku běžné, že se na stránkách fotografů objevují jen ty nejlepší snímky. Na tom není nic špatného, fotograf přece chce ukázat to nejlepší ze své práce. Ale pokud už jste se pro nějakého fotografa rozhodli, je určitě dobré vyžádat si fotografie z celé jedné svatby. Díky tomuto získáte představu, jak bude vypadat i váš výstup.

Jak se orientovat v nabídkách fotografů? Jaký „balíček“ vybrat?

Většina fotografů nabízí své služby pomocí takzvaných „balíčků“, ve kterých je obsaženo spoustu různých možností jak zpracovat fotografie (fotoknihy, alba, atd.). Důležité je si však uvědomit, že základním vstupem pro tyto výrobky jsou právě ony fotografie. A pokud se vám fotografie od vašeho fotografa nebudou líbit, bude vám ve výsledku jedno, jestli vám z nich udělá fotoknihu, předá vám je vytištěné, sestříhá z nich video, nebo budou krásně zabalené. Dostáváme se tedy zpět k první a druhé otázce – jaký by měl fotograf být a jak by měl fotit – tak, aby se vám jeho fotky líbili, a pak jste si z nich mohli vytvořit album, fotoknihu nebo třeba fotoobraz.

Na co se svatebního fotografa zeptat

Od kdy do kdy budete na naší svatbě?

Kolik dostaneme fotografií?

Upravujete všechny fotografie? Jak?

Jak vysokou budeme platit zálohu?

Na kolik vyjdou cestovní náklady?

Kolik zaplatíme za hodinu nebo dvě navíc?

V jakém rozlišení fotografie dostaneme?

Jak dlouho budeme na fotografie čekat?

 

Přehled dalších svatebních dodavatelů naleznete na stránkách svatebniasistentka.cz